În luna februarie, Comisariatul Judetean pentru Protectia Consumatorilor (CJPC) Vaslui a desfãsurat 220 actiuni de control, pentru verificarea respectãrii prevederilor legale privind protectia consumatorilor: 29 actiuni tematice de control si 191 actiuni inopinate si pentru cercetarea reclamatiilor si sesizãrilor primite din partea consumatorilor. Verificãrile au fost efectuate în Vaslui – 88 actiuni, Bârlad – 75 actiuni, Husi – 21 actiuni, Negresti – 10 actiuni si 26 actiuni în mediul rural. Urmare deficientelor constatate, au fost dispuse urmãtoarele mãsuri: oprirea temporarã a comercializãrii pentru produse alimentare si nealimentare în valoare de 212.723 lei, pânã la eliminarea/remedierea deficientelor constatate; oprirea definitivã a comercializãrii si retragerea din circuitul consumului uman pentru produse alimentare în valoare de 1.419 lei. Pentru încãlcarea prevederilor legale din domeniul protectiei consumatorilor, au fost sanctionati contraventional 171 operatori economici, fiind aplicate 109 amenzi contravent ionale în valoare de 93.800 lei si 62 avertismente. În aceastã perioadã, au fost cercetate si solutionate 45 reclamatii primite din partea consumatorilor. În urma cercetãrii, 25 reclamatii sau dovedit a fi întemeiate si 11 reclamatii au fost neîntemeiate, iar patru reclamatii nu au putut fi solutionate din cauza lipsei elementelor necesare cercetãrii. De asemenea, cinci reclamatii au fost redirectionate pentru cercetare organismelor competene.
pedacipro postat Vineri, 5 Martie, 2010, 9:03
Felicitari conducerii OJPC Vaslui si intregii echipe! Cain Dan Liviu chiar isi face treaba si in niciun an de cand a fost instalat in fruntea directiei a facut treaba cat nu au facut altii in 5 ani! Bravo Dane, tine-o tot asa ca vasluienii te apreciaza mult! Spor le treaba in continuare!
eu postat Vineri, 5 Martie, 2010, 11:10
Felicitari:). Am dori sa se raspunda la tel OJPC cu mai mult profesionalism:) O zi bun.
Mark postat Vineri, 5 Martie, 2010, 11:32
As ruga pe cei de la ojpc sa faca un control mai amanutit la ,,sc berlin” barlad ca e jale mare.
laurentiu postat Vineri, 5 Martie, 2010, 11:40
OJPC ar trebui sa fie mult mai severi ptr.a face ordine. Eu daca as lucra la ojpc le-as suspenda activitatea celor care se afla in neregula.
eu postat Vineri, 5 Martie, 2010, 18:19
La Fepa cand se face un control legat de programul impus de 10 ore sambata si duminica, unde vii doar ca sa faci prezenta?
Sanda postat Vineri, 5 Martie, 2010, 19:42
In piața veche ,la intrare în hală se află magazinul Vascar.Carnea de pasăre și carnea de porc necongelate de ce sunt ambalate în pungi și nu în tăvițe standard de polistiren?Culoarea este modificată a cărnii.Instalațiile frigorifice asigură temperatura necesară în interior?
ryca postat Luni, 8 Martie, 2010, 22:46
La societatea;CLEOPATRA’ magazinul situat langa CAPSA nu au preturi pe marfa.Daca intrebi cat costa, se uita vanzatoarele una la alta si fiecare iti spune cate-un pret.Pun pret in galantar la pachetul de unt cel mai scump si vand toate sortimentele de unt la acelasi pret .De aici tragem concluzia ca domnii de la OJPC inainte de a se duce in control la CLEOPATRA ii anunta pe patroni sa-si ia masuri pentru a nu-i gasi in neregula.Este o parere personala .Altfel nu-mi explic cum de nu le prinde pe vanzatoare cand fac magarii.Zilnic intru in acest magazin si vad ce se intampla.Luati masuri domnilor ca de peste tot suntem furati /
ryca postat Luni, 8 Martie, 2010, 22:57
Sunteti niste golani mana in mana cu mafia locala.Lasati numai comentariile care va convin .RUSINE/
gicu postat Vineri, 12 Martie, 2010, 15:26
doamna sanda vb. in dodii stiti???ai dearie????
gigi postat Joi, 18 Martie, 2010, 20:46
d-nu cain de ce nu se primesc bilete de calatorie ptr pensionari pe cursa murgeni -vaslui si ne trimite la tren? Am incercat sa sun la protectia consumatorului si nu raspunde nimeni,am mare incredere in d-v si sincer va sustin