Succes categoric pentru junioarele din Vaslui

Duminic, la Iasi, au avut loc meciurile zilei a doua (si ultima) din cadrul turneului al doilea de sal din cadrul campionatului republican al junioarelor I la handbal, seria A. Dac smbt au fost libere, ca urmare a retragerii din competitie a gruprii din Botosani, vasluiencele au evoluat n compania celor de la LPS Suceava. Superioare la toate capitolele, vasluiencele s-au impus la un scor mai mult dect categoric, 35-21 (21-7). Diferenta de 14 goluri s-a nregistrat nc de la pauz. La reluare, elevele pregtite de prof. Paul Popescu nu au mai fortat. Mai mult, tehnicianul a folosit majoritatea juctoarelor de rezerv. A fost un joc pe care l-am dominat nc din primele minute. Cum am mai spus, este o clar diferent de valoare ntre noi si sucevence. Pcat c nu prea mai avem sanse de calificare. Oricum, noi vom trata competitia cu seriozitate si n continuare si vom disputa orice meci cu gndul la victorie, indiferent de adversar. Pentru noi nu conteaz c ntlnim Romanul sau Iasul, de departe cele mai bune din serie la ora aceasta, ne-a declarat Popescu. Desi au nvins la scor, vasluiencele nu prea mai au sanse de calificare la turneul semifinal. Ele ocup locul IV, cu 7 puncte. Pe primele dou locuri, cele care asigur calificarea la faza urmtoare a competitiei, se situeaz LPS Roman si LPS Iasi, cu cte 12 puncte. De altfel acestea sunt formatiile care vor merge, cu sigurant, la semifinale.