Vineri, la Vaslui, ncepe Grand Prix 2009 la sah

n incinta Complexului Comercial Silver Mall, ca de obicei gazd primitoare si ospitalier, va avea loc, n intervalul 22-24 mai, cea de-a II-a editie a turneului de sah Cupa Sergentul, inclus n acest an n Mastersul Grand Prix 2009. Pentru a marca evenimentul, ieri, a fost organizat, n sala de conferinte a Silver Mall, o conferint de pres sustinut de Constantin Grosu, presedintele Asociatiei Judetene de Sah Vaslui. Se vor juca 7 runde n sistem elvetian, cu timp de gndire 61 de minute pentru fiecare concurent. ntrecerea se va disputa pe categorii de vrst: copii (8, 10 si 12 ani), juniori (14-16 ani) si seniori. Concursul copiilor se va derula sub titulatura Grand Prix Junior. Se vor acorda premii totale n valoare de 25 de milioane de lei vechi. Turneul este organizat de Primria Vaslui si Clubul de sah Sergentul, avnd ca parteneri Directia pentru Sport a Judetului (DSJ) Vaslui si Scoala 9 Vasile Alecsandri. Pe parcursul celor 7 runde se vor ntrece sportivi legitimati din judet, dar si din Iasi, Bacu, Roman, Botosani, Galati, Bucures ti, Buzu, Trgoviste, Nvodari si Craiova. ncepnd cu aceast a doua editie Vasluiul apare spectaculos pe harta ntrecerilor de anvergur. Turneul Grand Prix 2009 este gzduit pentru prima dat de orasul nostru. Acesta va face parte dintr-un circuit de concursuri open afiliate la Federat ia Romn de Sah, n urma crora participantii vor acumula puncte Grand Prix, care i vor propulsa pe cei mai buni la Masters-ul care i va reuni pe cei mai buni 8 sahisti si cele mai bune 8 sahiste la nivelul juniorilor. Ne onoreaz organizarea concursului, ns, n acelasi timp, ne si oblig. Sper ca mpreun cu Primria Vaslui, DSJ, Scoala 9 si Silver Mall s ne putem achita cu brio de responsabilitti. Ne propunem ca la final s se vorbeasc numai la superlativ despre competit ie, ne-a declarat Constantin Grosu, organizatorul ntrecerii. Grosu a mentionat si faptul c arbitrajul va fi asigurat de arbitrul international Nistor Slabu, din Buzu, si c, pe perioada turneului, va fi prezent la Vaslui si Claudiu Iordache-Badea, vicepres edintele Federatiei Romne de Sah. Suntem onorati c ni s-a oferit prilejul de a gzdui acest turneu. Sper s fim amfitrionii ct mai multor editii ale ntrecerii. Cutm s fim mereu n prim-planul activittilor cultural-artistice si sportive care se desfsoar n orasul nostru. Felicit organizatorii, pentru c reusesc s aduc sahisti de valoare, a declarat Gabriel Neagu, directorul Complexului Silver Mall.

1 COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.