Atacuri sub centura, de la centura!

Deputatul Adrian Solomon l-a catalogat pe senatorul Vasile Pintilie drept reprezentant a speciei pithecantropus erectus, pentru c nu ar fi evoluat suficient pentru a ajunge la homo sapiens, dar si pentru c nu a fost n stare s nteleag faptul c, pn la urm, orasul are sanse reale s beneficieze de o sosea de centur. Pus pe hart, deputatul a srit si la gtul Politiei, pe care a acuzat-o de presiuni pentru ca traficul greu s nu fie nchis pe timp de noapte pn la finalizarea obiectivului. n acest fel, alesii brldenilor trimisi n Parlament arat c mai au doar un pas pn luptele de strad, dac e s ne lum dup ultimele declaratii fcute de unii dintre ei. Spre exemplu, ieri, deputatul Adrian Solomon l-a atacat dur pe senatorul Vasile Pintilie, care, zilele trecute, ar fi fcut public o informatie conform creia Brladul nu ar mai avea nicio sans s aib sosea ocolitoare. Ce-i drept, deputatul avea n fat un rspuns al Ministerului Transporturilor ceva mai recent dect cel primit de senatorul Pintilie, cu ocazia interpelrilor celor doi din plenul Parlamentului pe subiectul sosea de centur. Nu stiu ce rspuns a primit domnul senator, ns n documentul pe care l am eu n fat scrie clar: proiectul este inclus n cererea de finantare iar la baz va sta studiul de fazabilitate din 2006. Pe scurt, peste cel mult un an de acum nainte, cnd se va finaliza si proiectul tehnic, se va putea organiza licitatia pentru desemnarea firmei ce va construi soseaua. Obiectivul va fi finalizat pe 31 decembrie 2012, a declarat, ieri, Solomon.

Un dus rece…u7

Dup ce a fcut lumin n acest subiect, Solomon s-a dezlntuit, tinnd neaprat s vin cu anumite remarci la adresa senatorului democratliberal, care, n opinia sa, ar fi dezinformat total locuitorii orasului. Prin urmare, dup ce a spus c Brladul ar trebui s se simt privilegiat pentru c a ajuns printre cele 14 localitti din tar ce vor avea cu certitudine sosele de centur, Solomon l-a atacat pe Pintilie, cruia i-a explicat cum st treaba cu antropogeneza politicianului romn. n plin antropogenez a politicianului romn, domnul Pintilie este veriga lips. Am descoperit, asadar, specia de pithecantropus erectus, pe care o reprezint el si care mai are ceva trepte evolutive de parcurs pentru a ptrunde printre noi, politicienii din specia homo sapiens. Cu precizarea c termenul de erectus nu nseamn ceea ce ncepe s i cam lipseasc din ce n ce mai mult domnului Pintilie, mai trebuie spus c acesta nu a depsit stadiul de pitecantrop, n conditiile n care nu stie s interpreteze o informare oficial a unui minister, care nu are mai multe de 150 de cuvinte. Altfel, cum s-ar putea explica c el a nteles c nu se va mai face sosea de centur la Brlad? Termenii de specialitate folositi anterior nu reprezint nicio jignire, ci doar o interpretare si o traducere a evolu- tiei sale politice de pn acum. Vreau s i mai transmit c s-a terminat perioada de miere care i-am acordat-o pn acum si c nu voi mai tcea pe viitor, a afirmat transant Solomon.

…si pentru politisti!

Chestiunea cu soseaua, asa cum i place aceluiasi deputat s se exprime, a fost privit si dintr-un alt punct de vedere, respectiv cel al eforturilor depuse pe plan local pentru ndeplinirea obiectivului. Solomon s-a referit aici n principal la hotrrea de Consiliu Local care prevede nchiderea traficului greu n oras pe timpul noptii. n aceast initiativ, Solomon mai spune c municipalitatea ar trebui s se bazeze pe sprijinul Politiei, ns aceast institutie nu s-ar fi limitat pn acum dect la presiuni si la sicane. Pe data de 1 mai, ar trebui ca aceast hotrre s nceap a fi pus n aplicare. n schimb, Politia, care ar trebui s ne ajute s limitm efectele traficului greu asupra blocurilor orasului, ne cere tot felul de avize si documente, fie de la Vaslui, fie de la Brlad. S nu mi spun mie Fnaru (seful Biroului Politiei Rutiere, n.r.), Chelaru (seful Politiei Brlad, n.r.) si cu domnu Carp (seful Inspectoratului de Politie Judetean Vaslui, n.r.) c ne trebuie nu stiu ce aviz pentru nchiderea traficului! Ei nu fac legi, ci noi, cei alesi de oameni. Ei doar le aplic! S termine cu presiunile si cu prostiile si s pun n aplicare aceast hotrre, si-a ncheiat, furtunos, monologul deputatul Solomon. De partea cealalt, reprezentant ii Politiei Brlad s-au rezumat la a comenta pe scurt afirmatiile demnitarului, preciznd c sunt ntru totul de acord cu decizia Consiliului Local doar n conditiile n care este respectat si legea.

13 COMENTARII

 1. a
  salutare barladenilor,
  bai da ce aveti cu politicienii astia? Nu noi i-am ales? Acum prioritatea cea mai mare a orasului BARLAD este soseaua de centura. Eu cred ca asta a fost principalul motiv pentru care au fost alesi acesti politicieni ai BARLADULUI. Nu? Pai daca e asa sa puna mina sa se apuce de treaba pe acolo prin parlament sa dea cu gura tare sa faca odata mama iei de centura ca daca mai sta birladul fara centura vreo 2-3 ani o sa se scufunde si n-o sa mai aiba pe unde trece camioanele aste.Nu mai zic ca daca mai vine si un cutremur mai marisor decit asta care a fost acu citeva zile o sa ne ducem in pamint de vii. VENITI domnilor parlamentari alesi va rog frumos in vizita pe la locuitorii barladului sa vedeti cum e crapata faianta prin casa, cum sunt crapati peretii , veniti ca rog , nu stati numai pe fotoliile moi pe care noi electoratul v-i le-am oferit cu mare incredere ca ve-ti face ceva pentru orasul nostru.
  a

 2. salutare barladenilor,
  bai da ce aveti cu politicienii astia? Nu noi i-am ales? Acum prioritatea cea mai mare a orasului BARLAD este soseaua de centura. Eu cred ca asta a fost principalul motiv pentru care au fost alesi acesti politicieni ai BARLADULUI. Nu? Pai daca e asa sa puna mina sa se apuce de treaba pe acolo prin parlament sa dea cu gura tare sa faca odata mama iei de centura ca daca mai sta birladul fara centura vreo 2-3 ani o sa se scufunde si n-o sa mai aiba pe unde trece camioanele aste.Nu mai zic ca daca mai vine si un cutremur mai marisor decit asta care a fost acu citeva zile o sa ne ducem in pamint de vii. VENITI domnilor parlamentari alesi va rog frumos in vizita pe la locuitorii barladului sa vedeti cum e crapata faianta prin casa, cum sunt crapati peretii , veniti ca rog , nu stati numai pe fotoliile moi pe care noi electoratul v-i le-am oferit cu mare incredere ca ve-ti face ceva pentru orasul nostru.

 3. Vivica tata cand spun legi despre transpotrul pe sosele si autostrazi ma refer la Conventia de la Montreaux privindcirculatia rutiera pe aceste drumuri.Acasta,conventia, prevede ca statele semnatare pot interzice circulatia mijloacelor grele in zilele de sambata, duminica, si sarbatori legale,adica cele religioase si nationale DACA STATUL LE DECLARA..Cum poate ai observat si in Rromanica lui solomonel singurulpersonaj din viata politica a orasului care le are cu trebili” publice,duminica nu prea sant camioane prin sosele.Ca sa inchizi ca asa vor muskii tai o sosea europeana si sa mai si ordoni politiei cum o face acest domn brunet,trebuie sa ne intoarcem la epoca de aur” .Daca Fanaru care intre noi fie vorba este un DOMN ar vrea sa-l infunde ar cere scris si semnat de la acest mare legiuitor,Cat priveste discursul lui despre senatorul Pintilie,pot sa-ti sp[n ca Pitilie are 7 ani acasaplus o facultate facuta la zi.Dupa expresiile folosite prietenul nostru brunet a facut 7 ani in mahala iar facultatea la invatamint de la distanta

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.