Handbalistii seniori au mai bifat o nfrngere

Smbt, la Focsani, a avut loc meciul dintre CSM din localitate si HCM Vaslui, n cadrul rundei cu numrul 18 a diviziei A la handbal masculin, seria A. La sfrsitul celor 60 de minute, gazdele au terminat nvingtoare cu scorul de 24-20 (12-7). Ca si n alte ntlniri, juctorii pregtiti de prof. Liviu Gugles si prof. Constantin Crciun au ratat exasperant. De altfel, cele doar 7 goluri nscrise n prima repriz sunt o mturie ct se poate de elocvent. Ratm, ratm si iar ratm. Nu stim ce s ne mai facem cu attea ratri. Cu mai mult atentie pe faza de atac puteam cstiga smbt, la Focsani. Gazdele, care alctuiesc una dintre cele mai valoroase formatii din seria noastr, nu au jucat extraordinar si, dac nu se rata att de mult, am fi putut produce surpriza. Dac n prima repriz am cedat ritmul, cea de-a doua a fost mult mai bun si am cstigat-o. Mrturie stau cele 13 goluri marcate. Dar, ce folos dac n prima parte s-au marcat numai 7 goluri?! Am avut parte de un arbitraj destul de bun, astfel c nu ne putem plnge la acest capitol, a declarat Gugles. Golurile vasluienilor au fost nscrise de Bhnreanu si Sahn (cte 5), Volocariu (4), Savin si Grigoras (cte 3). Partida a fost condus de cuplul Dut-Florescu, din Bucuresti. n celelalte trei partide ale acestei serii s-au nregistrat numai victorii ale oaspetilor. Iat rezultatele: LPS Piatra Neamt – Poli Iasi 18-22 Universitatea II Suceava – CSM Rom Cri Brasov 32-37 CSS Bacu – Universitatea Galati 29-31 Ordinea primelor trei a rmas aceeasi: CSM Rom Cri Brasov 28 puncte CSM Focsani 26 puncte CSS Bacu 20 puncte HCM Vaslui se situeaz pe locul 7, cu 13 puncte. Runda viitoare, trupa lui Gugles si Crciun va evolua pe propriul teren, n compania LPS Piatra Neamt.