Marinari la gheata

Pn acum, galben-verzii nu obtinuser nici un succes n fata marinarilor, complexul datnd de la accederea FC Vaslui pe prima scen a fotbalului din tara noastr. Opt meciuri le-au trebuit vasluienilor pentru a cstiga n fata Farului din Constanta si pentru a sparge, astfel, gheata. Smbt seara, pe stadionul Municipal, n fata a circa 6.500 de spectatori, FC Vaslui a ntlnit trupa pregtit de Ion Marin n cadrul rundei cu numrul 21 a Ligii I. La captul unui joc dominat de amfitrioni, acestia s-au impus, pe deplin meritat, cu scorul de 4-2 (4-1). Golurile au fost nscrise de Hugo Luz (min. 8), Wesley Lopes (min. 33) si Ljubinkovic (min. 38 si 40) respectiv Pahor (min. 37) si Chico (min. 73). Prim repriz a fost una de exceptie pentru galbenverzi. Gazdele au nceput tare si, n minutul 8, Hugo Luz a reusit deschiderea scorului, cu un sut plasat de la circa 18 metri. Dup cteva ocazii ratate de ambele prti, Wesley Lopes a reusit s majoreze diferenta pe tabela de marcaj, cu o lovitur de cap, n urma unei centrri perfecte venit de pe partea stng de la Milisavljevic. Oaspetii nu s-au predat, au continuat s pun n pericol poarta lui Kuciak si n minutul 37 Pahor a punctat din apropiere, cu capul, pentru 2- 1. Dup mai putin de 60 de secunde, Ljubinkovic a refcut diferenta de dou goluri, dup ce a nscris simplu, din 3 metri, tot cu capul. Rezultatul primei reprize a fost fixat de acelasi Ljubinkovic. Blondul mijlocas de la FC Vaslui a trimis o torpil de la peste 30 de metri, trasor care l-a lsat fr replic pe nefericitul Vlas. De altfel, aprtorul buturilor constntene, nesigur pe el smbt, a fost pus serios la ncercare din toate pozitiile. Dup pauz, vasluienii au slbit putin turatia motoarelor, doar oaspetii fiind cei care au mai marcat, prin Chico. Scorul final al disputei a fost influentat de arbitraj, n cel putin trei faze elevii lui Viorel Moldovan fiind dezavantajat i. n toate cele trei situatii, erou a fost macedoneanul Kirovski. Acesta a fost faultat n dou rnduri, la prima trebuind s se acorde penalty iar la cea de a doua trebuia s se dicteze eliminarea fundasului constntean care a faultat din postura de ultim aprtor. La cea de a treia faz, prima n ordine cronologic, Kirovski a nscris, ns golul a fost anulat aiurea, n urma semnaliz rii total eronate venit din partea asistentului Dan Rosu. La fluierul de start al centralului Augustus Constantin, din Rmnicu Vlcea, ajutat la cele dou linii de Iulian Radu si amintitul Dan Rosu, ambii din Bucuresti, sau aliniat urmtoarele formatii: FC Vaslui: Kuciak – Akakpo, Cnu, Farkas, Hugo Luz, Gheorghiu, Ljubinkovic, Pavlovic, Milisavljevic, Wesley Lopes, Kirovski. Dup pauz au mai fost folositi Genchev, Burdujan si Buhescu care iau substituit pe Wesley Lopes, Gheorghiu si Milisavljevic. Farul Constanta: Vlas – Bcil, Pahor, Rastovac, Vukomanovic, Voiculet, Ptrascu, Rusmir, Mendy, Chico, Emil Nanu. Au mai evoluat Gerlem, Matei si Pantelie, care i-au nlocuit pe Rusmir, Emil Nanu si Mendy.

Am ntlnit o echip foarte bun

La conferinta de pres de dup meci, Ion Marin a declarat: Cnd gresesti, nu poti cstiga puncte. Echipa nu a jucat ru. Am tras de trei ori la poart n primele zece minute iar gazdele au deschis scorul dup o greseal a noastr. S-a gafat mult n aprare. La 3-1 meciul era practic jucat. Nu poti cstiga punct sau puncte dac faci greseli individuale cum am fcut noi. Felicit Vasluiul pentru victoria meritat pe care a obtinut-o. Am ntlnit o echip cu adev rat puternic. Meciul cu Poli Iasi din etapa viitoare este decisiv pentru ambele formatii, n tentativa lor de a rmne n primul esalon. Iasul a cstigat meciul cu Bistrit a cu mult noroc, asa cum s-a ntmplat si cu Craiova. Nu mai avem voie s pierdem puncte cu gruprile cu care ne batem pentru rmnerea n prima divizie. Viorel Moldovan s-a artat multumit de prestatia elevilor si. A fost un meci dificil. Nu v-am spus, ns mam temut de acest joc. Stiam c va fi greu. Bietii au tratat meciul cu maxim seriozitate. Am avut o prim repriz extraordinar, cnd de altfel s-a si decis soarta partidei. Am ntlnit o echip care a venit s evolueze deschis, s se lupte, s-a jucat pe contre si din acest motiv s-au marcat multe goluri. Felicit echipa pentru victoria obtinut. Avem linistea necesar pentru a pregti asa cum trebuie meciul contra celor de la CFR Cluj, din etapa viitoare. Ne asteapt o disput foarte grea. Sunt pe deplin multumit de randamentul echipei dar nu-mi convine faptul c am primit cele dou goluri, a spus Moldovan.