Un egal care nu multumeste pe nimeni

Returul editiei 2008-2009 a Ligii I la fotbal a debutat asear, si nu oricum, ci cu meciul mpotriva Stelei. Vasluiul a nceput exploziv, cu un gol marcat repede, de revelatia Wesley, si totul prea s se ndrepte spre o reeditare a meciului din tur, n care gruparea galben-verde a nvins tot cu un 1-0 de nimeni anticipat. Treptat, Steaua a recuperat si si-a pus amprenta asupra jocului. n ciuda declaratiilor cuminti ale oficialilor celor dou grupri, realitatea este c nici Steaua, nici Vasluiul nu pot fi multumite cu rezultatul final. A fost 1-1, dup cele 90 de minute regulamentare, punctul care revine fiecrei echipe neajutndu-le foarte mult pe combatante s si ating obiectivele fixate. La meci au asistat circa 13.000 de spectatori. Dup 90 de minute de joc echilibrat, scorul a fost 1-1 (1-1). Golurile au fost nscrise de Bogdan Stancu (min. 23), la o neatentie a lui Buhus, care nu l-a marcat pe autorul golului, respectiv Wesley (min. 8), dup o faz individual de toat frumuse- tea, creat de srbul Nemanja Milisavljevic. De remarcat faptul c spre final de meci (minutul 86) Toja a fost eliminat, dup ce a primit si cel de-al doilea cartonas galben. Scorul de egalitate cu care a luat sfrsit ntlnirea nu ajut prea mult pe nici una dintre cele dou grupri. Dac Steaua tinteste cstigarea titlului si se afl la cinci puncte n spatele lui Dinamo (care are un meci mai putin disputat si se poate desprinde la opt lungimi) Vasluiul este si mai n spate n clasament. Formatia lui Viorel Moldovan a acumulat 26 de puncte si, chiar dac nu a luat toate cele trei puncte la Bucures ti, se metine n cursa pentru Europa League, noua denumire (din var) a Cupei UEFA. Totusi, cu trei puncte n tolb cu totul alta era situatia galben-verzilor. Cu att mai mult cu ct conductorii sper, nc, n obtinerea celor trei puncte dup judecarea cazului Julio Cesar la Tribunalul pentru Arbitraj Sportiv (TAS).

Joc echlibrat, rezultat echitabil

Disputa a fost antrenant, cu numeroase faze la ambele porti. Prima repriz s-a desfsurat minute bune cu Vasluiul la timon, ns oaspetii nu au stiut, sau nu au putut, s profite. Pe lng reusita lui Wesley au fost alte dou-trei faze n care oaspetii puteau nscrie. Dup pauz, stelistii au prut mult mai motivati, au dominat mai mult, si-au creat cteva ocazii destul de mari la poarta lui Kuciak, ns numai att. La fluierul de start al centralului Ovidiu Hategan, din Arad, ajutat la cele dou linii de asistentii Aurel Onita, din Constanta si Ionel Popa, din Pascani, s-au aliniat urmtoarele formatii: Steaua: Zapata – Ograru, Ghionea, Baciu, Golanski, Ovidiu Petre, Toja, Dayro Moreno, Nicolit, Kapetanos si Bogdan Stancu. Dup pauz au mai intrat Semedo, Litu si Tiago Gomes, care i-au nlocuit pe Dayro Moreno, Kapetanos si Nicolit. FC Vaslui: Kuciak – Buhus, Cnu, Farkas, Hugo Luz, Milisavljevic, Genchev, Pavlovic, Gheorghiu, Burdujan, Wesley. n partea secund a jocului au mai fost folositi Temwanjera, Ljubinkovic si Zubar, care i-au substituit pe Burdujan, Gheorghiu si Wesley Lopes.

Inspiratia lui Viorel Moldovan

Marko Ljubinkovic a fost tinut pn spre final pe tus de tehnicianul Vasluiului. Aceasta a fost surpriza pregtit de Moldogol pentru jocul de asear disputat mpotriva ros- albastrilor. n locul lui a evoluat un alt srb, Milisavljevic. Iar mijlocasul a fcut un meci mare. El a fost o adevrat sperietoare pentru banda stng a bucurestenilor. Fotbalistul a driblat, a centrat, a fcut mai tot ce a vrut n fata stelistilor, n special pe parcursul primei reprize. n schimb Ljubinkovic a fost destul de apatic si a fcut mai mult faza defensiv.

Bun n prima repriz, sters n cea de a doua

Wesley Lopes a evoluat bine pe parcursul primului mitan. Ca si Misavljevic, sudamericanul a pasat, a driblat, a centrat, a fcut multe lucruri bune n primele 45 de minute. n cea de a doua parte a jocului evolutia lui a fost destul de stears, n nota echipei. Este de asteptat o cu totul alt prestatie de la fotbalistul brazilian adus la Vaslui n schimbul unui million de euro. Poate chiar n runda viitoare, cnd galben-verzii vor primi, pe Municipal, replica Politehnicii Iasi.

La partid au fost prezenti si circa 150 de fani vasluieni. Ei si-au ncurajat cu sportivitate favoritii pe toat durata ntlnirii. Evolutia bun a bietilor lui Viorel Moldovan i-a determinat pe sustintori s rmn minute bune n tribun dup ncheierea disputei pentru a le multumi, n felul lor, pentru un punct care, pn la urm, se poate dovedi extrem de important.