Performanta, cuvntul de ordine la LPS Vaslui

Anul 2008 a adus cele mai mari satisfactii sportivilor si antrenorilor de la Liceul cu Program Sportiv (LPS) Vaslui. Numai dac amintim de aurul mondial cucerit de atleta Mirela Lavric la ntrecerile rezervate juniorilor I, de la Bydgoscz (Polonia), am spus aproape totul. Iat cum se pregtesc si, mai ales, care sunt obiectivele propuse pentru 2009 de cei direct implicati n activitatea liceului. Pe perioada vacantei de iarn, multi dintre sportivii si anterenorii de la LPS s-au aflat n cantonamente centralizate la Vatra Dornei, Duru, Tismana si Geoagiu-Bi. Au avut prioritate sportivii si echipele care vizeaz performanta. Consider c cei care au fost n cantonamentele de iarn au avut asigurate toate conditiile necesare unei pregtiri corespunz toare. Cei care au fost plecati n diferite locuri au revenit la Vaslui dornici de a obtine rezultate ct mai bune si n noul an, ne-a declarat prof. Mihaela Lefter, directorul LPS Vaslui. Primii care vor intra, n zilele imediat urmtoare, n focul competitiei sunt practicantii sportului cu mingea mic la semicerc. Este vorba de echipa de handbal juniori II, pregtit de prof. Sebastian Hagiu, care are programat, n intervalul 16-18 ianuarie, un turneu la Piatra Neamt n cadrul seriei A a campionatului republican. Trupa respectiv este angrenat n lupta de accedere la turneele semifinale. De asemenea, un numr de nou atlete, toate instruite de prof. Elena Bogos, vor lua startul n cadrul Cupei Bistrita, de la Bacu. Competit ia, care se va disputa n zilele de 17 si 18 ianuarie, este prima n 2009. La capitolul handbal, trebuie amintit si parcursul de pn acum al formatiei de junioare II pregtit de prof. Paul Popescu si prof. Sorin Onofrei. Trupa are reale sanse de calificare la semifinalele din primvar. Trecnd la fotbal, este cazul s amintim grupa celor nscuti n 1996, antrenat de prof. Ionut Chichiu. Dup ce a cucerit bronzul la Dana Cup, ntrecere desfsurat anul trecut, n Danemarca, elevii vasluieni privesc cu mare ncredere spre competitiile din primvar. Nu trebuie omis nici trupa juniorilor C, preg- tit de prof. Gabriel Iordache, creia i s-a asigurat o pregtire centralizat n vederea calific rii la unul dintre turneele zonale. De asemenea, nu trebuie omis nici grupa de aruncri antrenat de prof. Carmen Carp. Atletii au n vedere participarea la nationalele de aruncri lungi care se vor consuma la nceputul lunii martie. Dac Mirela Lavric, cea mai bun sportiv din judet n 2008 este n cantonament, n Portugalia, mpreun cu prof. Viorica Pintilie, antrenoarea sa, o alt alergtoare deja cunoscut, Georgiana Donos, antrenat de prof. Doina Cretu, se pregteste pentru ntrecerile de sal, dar si pentru nationalele de cros. Ne dorim ca sportivii nostri s cucereasc numeroase medalii si n 2009. Totodat, ne propunem promovarea unui numr ct mai mare de sportivi la esaloanele superioare la fotbal si handbal, dar si la loturile nationale. n 2008, am avut performante de referint. n conditiile n care baza material de care dispunem ofer conditii dintre cele mai bune de pregtire si refacere, sperm la alte si alte rezultate deosebite, cel putin la fel de bune ca cele din anul recent ncheiat. Mizm pe profesionalismul si seriozitatea celor care se ocup de elevii nostri. nchei prin a adresa urri de sntate si succese elevilor, printilor si profesorilor, dar si celor care au fost aproape de noi si ne-au sprijinit, a adugat Mihaela Lefter.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.